Trendy 2014

digital detox

Po zakończeniu drugiej wojny światowej głęboko wierzono w nastanie powszechnego pokoju. Wynalazek energii atomowej miał doprowadzić do niezwykle taniej (prawie darmowej) elektryczności. Antybiotyki miały wyeliminować wszytskie choroby. Niedługo każda rodzina miała  latać własnym helikopterem. Świat zrewolucjonizować miały takie wynalazki jak kawa błyskawiczna,  materiały, których nie trzeba było prasować  (i można je było prać w zimnej wodzie!) oraz DDT (Dichlorodifenylotrichloroetan) środek dzięki któremu ludzkość miała uwolnić się od robactwa. To dobra perspektywa by przyjrzeć się przyszłości, w której kluczowa rolę mają odegrać nowe technologie, media i aplikacje.

Opracowanie własne, miedzy innymi na podstawie Global Trends. com:

social-media

Flicr: Jason A. Howie

 1. SMART SPOŁECZNOŚCI (od „social media” do „smart socially”) Społecznościowe media przyszłości nie będą rozmnażać memów, virali i obrazków śmiesznych kotów, ale wartościowy kontent. Uwaga z narzędzia (social media) zostanie przesuniętana użytkowników (smart socially). Nowe serwisy, bardziej dopasowane do użytkowników będą ułatwiac ich współpracę. Jaskółki zwiastujące zmiany to: Quora – serwis typu Q&A, skarbnica wiedzy, tematyka: biznes, zarządzanie, starupy. Quibb – widzisz co czytają koledzy i liderzy branży; trzeba dostać zaproszenie do serwisu. Path – umożliwia tworzenie dziennika, udostepnianego wybranym, najblizszym osobom. Best of All Worlds – dla profesjonalistów, łączy użytkowników o podobnych pasjach, selekcjonuje informacje, trzeba dostać zaproszenie. Doximity – tylko dla fizyków. Govloop tylko dla sektora publicznego.

  omg signal

  OMSignal

 2. SCI-FIHome & Living (maszyny w służbie ludziom) Zaawansowane technologie, takie jak: nanoroboty, nowe materiały, sztuczna inteligencja – zniwelują różnice między światem fizycznym, a Siecią. Technologia da nam super siłę i pozwolili efektywniej kierować własnym życiem. Urządzenia i aplikacje (takie jak Lift który pomaga osiągnąć wyznaczone cele czy bransoletka Jawbone UP) będą naszymi asystentami wspierającymi w lepszym życiu i samonaprawie. Będą pomagać w rozwoju kariery, znalezieniu partnera (Tinder geolokalizacja ułatwiająca randkowanie)a nawet medytacji (Head Space). Podłączone do Sieci przedmioty i urządzenia, wymieniające się zebranymi danymi z innymi urządzeniami umożliwią między innymi monitorowanie stanu zdrowia (kanadyjskie ubrania OMSignal śledzą np. przebieg ciąży; fotel Forda mierzy pracę serca kierowcy), pomogą nam oszczędzać, wypełnią domowe obowiązki. Inteligentne będą domy (Connected Home, Nest, SmartThings), samochody (Google Car) i inne pojazdy (Xkuty – skuter zintegrowany z iPhonem), etc (Google Glass, Samsung Galaxy Gear).

  digital detox

  Flicr:davitydave

 3. ZDROWIE!

  Rozwinie się cała kultura zdrowia, a raczej samoleczenia (kult wellness). Rozmaite przedmioty będą  monitorować nasz stan zdrowia, zachęcać do ćwiczeń, kontrolować dietę, zoopatrywać w potrzebne rozwiązania. Leczenie, operacje, urzędzenia do udzielania pomocy oparte na inteligentnych systemach analizy danych (łącznie z analizą ludzkich emocji) doprowadzą do efektywniejszego zarządzania terapiami i medycznymi interwencajmi. Oprócz zdrowia fizycznego, lepiej kontrolować będziemy zdrowie psychiczne czy poziom stresu.  Autopsychiatria(„mychiatry”) będzie przynosiła ulgę od tempa współczesnego świata. W związku z ciągłym podpięciem do Sieci rozwinie się turystyka typu DIGITAL DETOX. Oprócz skupienia na samoleczeniu, na szeroką skalę rozprzestrzeni się analizowanie istotnych społecznie danych biometrycznych (rozprzestrzenianie się chorób;  wyrabianie odpowiednikich nawyków, profilaktyka).  Jaskółki zwiastujące zmiany: Shadow – aplikacja pomagająca interpretować sny; PIP –  biosensor zachęcający do relaksu i odpoczynku; MICO  – japońskie słuchawki, które potrafią odczytywać ludzki nastrój i grają odpowiednio dostosowaną muzykę.

 4. BEZPIECZEŃSTWO DANYCH (od big data do extreme data) Maszyny mogą również stać się narzędziem do wykorzystywania ludzi. Śledzienie czy też zbieranie danych będzie dotyczyło coraz większej ilości aspektów naszego życia (ubezpieczenia, banki, marketing, służba zdrowia, nauka). Sieci takie jak miejskie systemy infrastruktury mogą zostać zhakowane, mogą się psuć i wywoływać awarię na ogromną skale. Wszelkie dane mogą zawsze być wykorzytywywane przeciwko nam samym. Same mobilne urządzenia bedą uczyć się ludzkich nawyków, co oznacza że maszyny mogą mieć psychologiczną przewage, bo będą skutecznie analizowały zebrane dane dotyczące naszych nawyków i emocji.Rosnąca ilość serwisów, użytkowników, możliwych interakcji rodzi kolejne zagrożenia: wzrastać będzie liczba internetowych prześladowań, ataków, kradzieży. Nasza aktywność  w Sieci może też dotrzeć do niechcianych odbiorców (pracodawca). Wszystko co wiąże się z kreowaniem naszej wirtualnej tożsamości (reputacja, zaufanie) będzie stawać się coraz mniej wirtualne i będzie mieć coraz większy wpływ na życie w trybie offline.
 5. TRANSFORMACJA KAPITALIZMU (KURCZĄCE SIĘ ZASOBY, RE-SHORING) Przeobrażenia będzie wymagał system kapitalistyczny.  Ze względu na zmiany klimatyczne, rosnące zapotrzebowanie na energię, kurczące sie zasoby, problemy z wyżywieniem świata, dostępem do wody, rosnącą populacją i konsumcją – będziemy zmuszeni stawić czoła wielkim ekonomicznym i społecznym wyzwaniom. Walka o dostęp do zasobów będzię brutalniejsza, ale coraz wyraźniej będzie  słychać głosy o odpowiedzialny kapitalizm.  Generacja „chce więcej” (rosnąca klasa średnia w gospodarkach rozwijających się, bardzo przedsiębiorcza, utrzymująca się z kilku źródeł dochodów) będzie najprawdopodobniej tą, która przetransformułuje rynek, przywracajac gospodarczy wzrost na wyłaniających się regionalnych rynkach. Rosnące koszty pracy na rynkach rozwijających się, wysokie bezrobocie w krajach rozwiniętych, dostęp online do najlepszych ludzkich zasobow (open talent economy), i dodatkowo robotyzacja oznaczają powrót produkcji do krajów rozwinietych (re-shoring). Zreformowane zostaną złożone łańcuchy globalnej produkcji i konsumpcji. Fabryki produkujące na regionalne rynki (między innymi za pomocą drukarek 3D) będą oferować bardziej zpersonalizowane produkty. Do mainstreamu wejdą trendy „zrób to samemu”  i „maker movement” (DIY Drones, MakerBot, Virtox). Zarówno firmy jak i indywidualni użytkownicy za pomocą nowych technologii, takich jak drukarki 3D będą mogli realizować nowe pomysły szybciej, taniej i łatwiej (począwszy od produkcji komputerowych czy samochodowych części, poprzez projektowanie ubrań, skończywszy na pizzy). Gospodarkę powoli zmieni rosnąca rola jednostek i sharing economy czyli ekonomia dzielenia się, (collaborative consumption, collaborative economy).

  sharingeconomy

 6. FINANSE Nowy świat (bez stabilnych posad i pewnych źródeł dochodów) będzie potrzebował nowych sposobów finansowania, nowych modeli pożyczek i kredytów. Może nie tańszych, ale bezpieczniejszych. Rozwinie się crowdfunding (Kickstarter, IndieGoGo,AngelList ), dzięki któremu już powstały startupy warte miliony. Jaskółką zwiastującą zmianę może być Upstart– serwis, który umożliwia pożyczanie pieniędzy w zamian za udział z przyszłych zysków.
 7. HANDEL Tradycyjne sklepy mogą nie przetrwać nadchodzącej cyfrowej burzy. Internet znacząco zmienia sposób w jaki kupujemy (rekomendacje użytkowników, porówywarki cenowe, płatności online). Nie mówiąc o tym, że same urządzenia takie jak lodówki będą kupować brakujące produkty. Sklepy bedą zmuszone do oferowanie bardziej spersalizowanej oferty. Jaskółki:  Fab, ETSY, Pop-Up Stores.W tworzącej się ekonomii dzielenia się („sharing economy”) doświadczenie, wymiana i zrównoważona konsumpcja będą ważniejsze od własności i posiadania.
 8. RYNEK PRACY Pracodawcy bedą nadal w desperacji szukać utalentowanych pracowników, a bezrobocie pozostanie wysokie. Konieczne będa zmiany w szkolnictwie. Zmienią się też same firmy, które postawią na szkolenia i kursy dla przyszłych pracowników. Współpraca z uczelniami stanie się normą (Udacity, Lenovo współpracujące z chińskimi uniwesytetami, Barclays współpracujący z Unicefem żeby zmiejszyć bezrobocie wśród młodych). Powstaną nowe formy współpracy między rządami, firmami, a ngo’sami, choćby takie jak w Indiach, gdzie rząd stworzyl National Skill Development Corporation, by zbierać środki na centra szkoleniowe i efektywniej współpracować  z sektorem przemysłowym. Nowe generacje ludzi będą coraz glośniej domagać się pracy, która ma wartość, pracy, w której mogą coś znaczyć (The Coming Jobs War). Zmieni się sposób w jaki szukamy pracy (kupisz online książkę o rozwoju kariery i uzupełnisz profil na LinkedIn, a rektrur znajdzie cię sam), zatrudniamy się (SamaSource, TaskRabbit), Internet zmieni też sposób w jaki pracodawcy szukają pracowników (open talent economy, Udacity). Coraz więcej ludzi będzie też po prostu pracować on-line (oDesk).
 9. PRZYWÓDCTWO Nadchodzący świat to balansowanie między poszukiwaniem regularności, a wyzwaniami wieloznaczności. To świat 4xP: people, planet, profit i principles czyli ludzie, planeta, zyski i zasady. To świat w którym firmy będą miały większa rolę w rozwiązywaniu społecznych problemów, ponieważ wiekszość firm bedzie musiała połączyć potrzebę zysku z długofalowymi celami i odpowiedzialnym kapitalizmem. Kluczowe stanie się odpowiedzialne przywódctwo, radzące sobie z wieloznacznością i niepewnością. Nowe umiejętności: społeczna inteligencja, chęć współpracy, kreatywność, umiejętności międzykulturowe, innowacyjność, przedsiębiorczość, pomysłowość, współpraca maszyn i ludzi.
 10. EDUKACJA Wsparcia w zakresie wyszukiwania talentów i uczenia nowych umiejętności potrzebować będzie edukacja. W świecie MOOC-y, każdy student, z każdego zakątka świata będzię mógł zapisać się na darmowy kurs z historii, psychologii, projektowania czy programowania oferowanych przez najlepsze Uniwersytety. Wraz z rozwojem MOOC-y wzrośnie potrzeba ich technologicznego wsparcia. Proces uczenia będzie przebiagał nieustannie za pomocą różnych technologii. Jaskólki: Coursera, CodeAcademy, Khan Academy, Lynda.

PS. A propos II Wojny Światowej, to jak zwykle okazuje się, że potrzeba matką wynalazku! Podczas II wojny światowej wiele zasobów kurczyło się (żywność, ubrania). W Stanach Zjednoczonych w 1941 roku wprowadzono więc racjonowanie ubrań jako sposób na dzielenie się dostępnymi zasobami. Kluczowe stały się umiejętności reporowania ubrań i recyklingu. Rząd przygotował całą serię ulotek typu „Zrób to sam”. Poniższa ulotka pokazuje jak zrobić kapcie dla całej rodziny z odpadków gospodarstwa domowego. Zachęcano do noszenia kapci, które ograniczało zużycie butów.

economy design

etsy.com