Zen Agenta Coopera

„Sowy nie są tym, czym się wydają”. – ten cytat z majora Garlanda Briggsa najlepiej oddaję atmosferę „Miasteczka Twin Peaks”. Klimat śmiesznej wzniosłości, sennego marzenia, pomieszania buddyjskiej metafizyki z zachodnią logiką. I niezapomniana muzyka :

Kto zabił Laurę Palmer? – Na to pytanie odpowiedzi szukało miliony widzów, całe miasteczko Twin Peaks, Marcin Świetlicki, i on –

Agent specjalny Dale Cooper. Siła spokoju i życzliwości. Wygląd konwencjonalny, styl  FBI: czarny garnitur, biała koszula, czarny krawat. Metody operacyjne i sposób bycia – dość powiedzieć nietypowe. Zachwyca się daglezjami, smakuje mu każda kawa, niczemu się nie dziwi, w dedukcji wyprzedza szeryfa i policjantów, nerwy ma ze stali, myśli „notuje” na dyktafonie do którego zwraca się per „Diane”, w pracy stosuje interpretację snów, instynkt, szczęście i magię, jak choćby w słynnej scenie-wykładzie metody tybetańskiej:

 

Poniżej garść mądrości  Agenta Coopera – jest tu prawie wszystko co powinniśmy wiedzieć o życiu – przesłanie w dwudziestu pięciu okrągłych cytatach:

 1. Harry, zdradzę Ci sekret. Każdego dnia, raz dziennie zrób sobie jakiś prezent. Nie planuj go, nie czekaj na niego, pozwól by do Ciebie przyszedł. To może być nowa koszulka z działu męskiego, drzemka w biurze albo dwie filiżanki, dobrej, gorącej, czarnej kawy.
 2. Podsumowując, postrzelenie nie jest tak złe, jak mogłoby się wydawać. Dopóki możesz oddzielić strach od umysłu. Ale przypuszczam, że można tak powiedzieć o wszytskim w życiu. Nic nie jest tak złe, dopóki możesz oddzielić strach od umysłu.
 3. Nic nie przebije doznań smakowych połączenia syropu klonowego z szynką.
 4. Kiedy dwa oddzielne wydarzenia występujące jednocześnie odnoszą się do tego samego przedmiotu śledztwa, musimy zawsze przykładać największą uwagę.
 5. Chciałbym przede wszystkim traktować ludzi z większą troską i szacunkiem.
 6. Czy wiecie skąd pochodzą sny? Acetylocholinowe neurony przesyłają impulsy do przedmózgowia. Impulsy przemieniają się w obrazy, a obrazy w sny. Nie wiadomo jednak dlaczego wybieramy te, a nie innie obrazy.
 7. Poproszę dwa jajka, sadzone. Proszę mi nie mówić, wiem, że to zły wybór dla tętnic – ale tak jak ciężko pozbyć się starych nawyków, tak ciężkie chce te jajka. I boczek – super chrupiący. Skremujcie go.
 8. Harry, czy wiesz jak nazywa się kiedy odpowiednie przygotowanie napotyka niepowtarzalną okazję? Zgadnij. To pozostałość ciężkiej pracy.
 9. Powąchaj te drzewa.
 10. Kluczem do skupienia jest codzienna rutyna; uczep się jej. Spraw, by stała się rdzeniem, wokół którego zorganizujesz swoje świadome życie.
 11. Podążając za snem, który miałem trzy dni temu, głęboko poruszyła mnie sytuacja narodu tybetańskiego, i wypełniła mnie potrzeba pomocy tym ludziom. Obudziwszy się z tego samego snu, zdałem sobie również sprawę, że posiadam podświadomie zdobytą wiedzę techniki dedukcji,  angażującej współpracujące ciało i umysł na najgłębszym poziomie intuicji.
 12. To jest – przepraszam bardzo – cholernie dobra filiżanka kawy.
 13. Jest tyle pracy do zrobienia, ale umysł, ciało i duch są ważniejsze. Bez wątpienia – Czuję się wporządku.
 14. Trasa zwęża, Diane. Jestem bardzo blisko. Ale ostatnie kilka kroków jest zawsze najciemniejszych i najtrudniejszych.
 15. To czego chce, i to czego potrzebuje to dwie rózne rzeczy, Audrey.
 16. Uporczywy ból w okolicach żeber, każdego ranka traktuje piętnastoma dodatkowymi minutami jogicznej dyscypliny. Po czym, na szczęście, ból cofa się do ślepej uliczki, w odleglej dzielnicy mojego świadomego umysłu.
 17. Twoja dusza ustawiła się teraz twarzą do jasnego światła, możesz tego doświadczyć w całej realności, gdzie wszystkie rzeczy są jak pustka i bezchmurne niebo, i nagi intelekt bez skazy w przejrzystej próżni, bez obwodu lub centrum. Leiland, w tej chwili poznaj siebie, i trwaj w tym stanie.
 18. Koledzy, zatrzymajmy się na chwilę. Pora bym o czymś wspomniał. Teraz, nie jestem pewien, ale wierzę, że nawiedził mnie olbrzym. Dwukrotnie. W moim pokoju. Zostawił mi trzy wskazówki.
 19. Nic nie może się równać z sikaniem na świeżym powietrzu.
 20. Andy, twoją dzielność przekracza jedynie wielkość twojego serca. Doprawdy rzadka to kombinacja.
 21. Podczas prowadzenia pojazdów dobrze jest zostawić swoje kłopoty w domu.
 22. Szeryf Truman i ja, właśnie spotkaliśmy człowieka bez ręki, czy co tam z niego zostało. W innych czasach, w innej kulturze, mógłby zostać jasnowidzem – szamańskim księdzem. W naszych czasach jest sprzedawcą butów i żyje pośród cieni.
 23. Przez pobudzanie woli ciało odzyskuje niebywale szybko zdolność regeneracji.
 24. Tak musi być tam, gdzie placki idą do nieba.
 25. 6:42 rano. Trudny sen. Śniło mi się, że jadłem wielką, niesmaczną krówkę. Obudziłem się i zdałem sprawę, że agresywnie przeżuwam jedną z moich silikonowych zatyczek do uszu. Stąd brak smaku krówki. Może powinienem lepiej przyjrzeć się temu co jem wieczorom.

We_Dont_Have_Time_To_Explain__Get_In_The_Car