Najczęstsze motywy snów

sen znaczenie

Kilka dni temu miałam wyjątkowy poranek. Mężczyzna, który obudził się u mojego boku opowiedział mi swój sen. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jesteśmy razem od ośmiu lat i nigdy mu się to nie zdarzyło. Ani razu. To, że kobiety częściej zapamiętują swoje sny jest faktem, ale żeby nigdy nic nie śnić? Dręczyło mnie to, dlatego przez jakiś czas (przez kilka pierwszych lat naszej znajomości) pytałam go o sny, aż uznałam, że jest odcięty od ważnej, nieświadomej części siebie i przestałam go męczyć. W końcu, moje własne życie senne jest wystarczająco bogate.

Jego sen nie dawał mi jednak spokoju. Przeglądając strony z najpopularniejszymi motywami sennymi trafiłam na psychologa, Iana Wallace’a. W trakcie 30 lat zawodowej praktyki, zinterpretował ponad 150 tysięcy snów. Wśród ośmiu najpopularniejszych motywów Wallace wymienia aż siedem koszmarów i tylko jeden piękny sen o lataniu. Miałam każdy z tych snów. Nie znalazłam jednak motywu, który śnił mój życiowy towarzysz. Najprawdopodobniej nigdy nie zrozumiem mężczyzn. Zajmę się więc snami i podzielę wynikami badań Iana Wallace’a.

sen znaczenie

Znaczenie 7 najczęstszych koszmarów i 1 najpiękniejszego snu, jaki możemy wyśnić według Iana Wallace’a

W książce The Top 100 Dreams, Ian Wallace opisał najczęściej pojawiające się motywy senne. Wallace od lat przekonuje do notowania swoich snów, które może prowadzić do świadomego śnienia. W momencie, w którym zyskujemy kontrolę nad własnymi snami, zwiększamy zdolność do świadomego kształtowania codzienności. Analiza własnych snów, według Wallace’a, poszerza również nasz wachlarz życiowych możliwości. Ukryte pragnienia stają się zrozumiałe, a trudne, życiowe decyzje łatwiejsze.

  1. Ucieczka i pościg – ten najczęściej powtarzający się motyw snów konfrontuje nas z wyzwaniem, które musimy podjąć, ale nie wiemy jak. Ten sen mówi o naszej ambicji i niezrealizowanych talentach, które mamy i które czekają na wprowadzenie, aby nasze życie, było pełniejsze. Każde osiągnięcie zaczyna się od snu i marzenia, od rzeczywistości dzieli nas tylko jeden krok – podjęcie działania.
  2. Wypadające zęby – zęby symbolizują nasze poczucie wartości i pewności siebie. Gdy śnią nam się wypadające, psujące się zęby musimy się skonfrontować z wydarzeniem wobec, którego czujemy się bezsilni. Sen może być wskazówką, by potraktować zdarzenia z codziennego życia jako wyzwanie.
  3. Gdzie jest toaleta? To, że śnisz o szukaniu toalety, wcale nie oznacza, że musisz wstać i iść do łazienki. Toaleta w śnie oznacza nasze fundamentalne potrzeby. Sen z motywem toalety każe nam jasno wyrazić i zadbać o własne potrzeby a nie potrzeby innych.
  4. Publiczna nagość – ubranie to nasz wizerunek, jaki chcemy pokazać ludziom wokół. Bycie nagim, choć zawstydzające, symbolizuje potrzebę pokazania wokół swoich prawdziwych, ukrytych potrzeb.
  5. Nieprzygotowanie na egzamin –  egzaminy sprawdzają nasze umiejętności, w śnie oznaczają naszą krytyczną postawę wobec własnych osiągnięć. Prawdziwym testem dla charakteru nie są okresowe sprawdziany naszych umiejętności, ale stała zdolność do cieszenia się posiadaną wiedzą i osiągnięciami.
  6. Latanie – jedne z najprzyjemniejszych snów mówią nam, że uwolniliśmy się, od czegoś, co nam w życiu ciążyło. Poczucie wolności, które czujemy we śnie nie jest jakimś przypadkowym szczęściem, które nam się przytrafiło. Ten sen mówi, że byliśmy wstanie podjąć trudną decyzję i wznieść się ponad ograniczenia.
  7. Spadanie – ten sen pojawia się, gdy zbyt silnie staramy się kontrolować jakiś aspekt własnego życia. Jest wskazówką, która mówi, że warto w życiu ufać. Zarówno sobie, jak i innym.
  8. Popsuty samochód – jazda samochodem symbolizuje zdolność do postępu i osiągania życiowych celów. Gdy, podczas snu psuje nam się auto zazwyczaj oznacza to, że nie mamy wystarczającej kontroli nad jakąś życiową sytuacją. Sen jest wskazówką, by bardziej niż technologii zaufać własnym instynktom, które poprowadzą nas w dobrym kierunku.

—————–

Sny były ważnym elementem życia naszych przodków, służyły komunikowaniu się ze sferą sacrum i ze światem zmarłych. Powiedzenie „sen mara, Bóg wiara” było chrześcijańską próbą dyskredytacji wcześniejszej wagi marzeń sennych. W języku staropolskim marzenie nie oznaczało wyobrażania sobie pragnień, ale właśnie śnienie. Mary, które można było ujrzeć we śnie to duchy przodków; sen był bramą do świata zmarłych.