Joga słońca i księżyca w szukaniu wewnętrznej równowagi

Jak odzyskać równowagę dzięki jodze? Dwa proste narzędzia, które możemy stosować w samodzielnej praktyce pomogą nam utrzymać wewnętrzną harmonię. Te narzędzia to popularne powitanie słońca i niszowe powitanie księżyca. Dzięki umiejętnemu integrowaniu wyciszenia i wzmocnienia, energii księżyca i słońca możemy głębiej zanurzyć się w praktykę i lepiej poznać siebie.

Wielu adeptów jogi, ćwiczy, by odzyskać lub utrzymać stan wewnętrznej harmonii. Wiedza o tym, jak sobie pomóc asanami czy pranayamą przychodzi wraz z latami praktyki dlatego ćwiczący potrzebują nauczyciela, który pomoże im wejść na ścieżkę równowagi i stale się doskonalić. Są jednak dwa bardzo proste narzędzia, które można stosować w samodzielnej praktyce, aby znaleźć wewnętrzny spokój. Te narzędzia to dwa zestawy asan, powszechnie znane powitanie słońca (Surya Namaskar) oraz niszowe powitanie księżyca (Ćandra Namaskar).

Dwa zestawy ćwiczeń praktykowane zgodnie z naszymi potrzebami pomagają łączyć łagodną energię księżyca z silną energią słońca. Podejście nivata, które łączy w sobie równowagę i wyciszenie z jednej strony a z drugiej osiąganie precyzji i wzmacnianie sił, opracowała niemiecka nauczycielka jogi Katharina Middendorf. Jej książka „Joga słońca i księżyca” to praktyczny, pięknie wydany przewodnik prezentujący Surya Namaskar i Ćandra Namaskar w duchu harmonijnego łączenia przeciwieństw.

Żyć na co dzień energią słońca i księżyca i integrować obydwa bieguny – oznacza być „całością”. Mniej chodzi o to, żeby bezpośrednio doświadczać jedności, mniej o zjednoczenie obydwu stron poprzez ich zespolenie. Chodzi raczej o to, żeby najpierw odnaleźć jedność, zwyczajnie zabiegając o nią a także o zrobienie dużego kroku w tym kierunku dzięki rozpoznaniu dwoistości. Kiedy rozpoznamy, przyjmiemy i zaczniemy korzystać z obydwu stron odzyskamy harmonię.

Podejście nivata czyli odnajdywanie pełni siebie w prostocie i ciszy

Jeśli idziemy przez życie chwiejnym krokiem, balansując między miękkością a stanowczością; jeśli boimy się przeciwieństw, które kłębią się w naszym wnętrzu – joga może nam pomóc w odzyskaniu poczucia spójności. Podejście Kathariny Midddendorf, czyli joga nivata, które zakłada integrowanie w sobie biegunowości energii słońca i księżyca może nam pomóc w lepszym rozumieniu siebie. Dzięki ćwiczeniu obu sekwencji zyskujemy świadomość komplementarności przeciwnych cech, które w nas tkwią i możemy lepiej wykorzystywać je w naszym życiu.

joga słońca i księżyca

Joga słońca i księżyca to także „hołd dla radosnej i dozgonnej łączności dusz słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety”.

Kiedy ćwiczyć powitanie słońca a kiedy powitanie księżyca

Powitanie słońca przebiega dynamiczne i dodaje nam sił. Powitanie księżyca przeciwnie – jest miękkie i intuicyjne, dzięki niemu czujemy się lekko. W zależności od naszych potrzeb i stanu ducha, możemy modyfikować naszą praktykę wybierając między energią słońca i księżyca. Bez harmonii między tymi siłami nasza praktyka będzie niekompletna. Zapytaj siebie, czego potrzebujesz, jakiej energii Ci brakuje i ćwicz!

  • Co może nam dać powitanie słońca

Powitanie słońca rozbudza i wspiera takie cechy, jak dążenie do celu i dynamizm.W powitaniu słońca doświadczamy witalności, siły własnego serca i klarowności. Powitanie słońca jest energetyzujące i rozgrzewające, pozytywnie wpływa na elastyczność i wytrzymałość ciała. Poszczególne asany rozciągają i wzmacniają mięśnie. Sekwencja sprawdzi się, gdy brakuje nam samodzielności, stanowczości i energii (choćby do regularnych ćwiczeń). Powitanie słońca pomaga także przy problemach trawiennych ponieważ zatrzymuje w ciele energię słońca, która rozpala trawienny ogień.

Powitanie słońca powstało w czasach wedyjskich, kiedy słońce było wielbione w codziennych rytuałach, jako, że jest silnym symbolem duchowej świadomości. jednocześnie oddawano mu hołd jako sile natury prowadzącej do zdrowia oraz zwiększonej produktywności.

  • Co może nam dać powitanie księżyca

Powitanie księżyca wzmacnia kobiecy pierwiastek w każdym z nas – kreatywny i introwertyczny. W powitaniu księżyca docieramy do instynktów i umiejętności czerpania radości z życia. Powitanie księżyca jest wychładzające i relaksujące, rozluźnia blokady w ciele. Zwrotne pozycje czynią ciało giętkim i otwartym. Gdy nie potrafimy się rozluźnić, „nosi nas”, gdy bywamy konfliktowi i agresywni, mamy problemy ze snem – powitanie księżyca wewnętrznie nas ukoi.

Kiedy praktykujemy powitanie księżyca to tak, jakbyśmy obrócili się dookoła samych siebie i obejrzeli siebie ze wszystkich stron – tak jak księżyc dookoła Ziemi. Sekwencja (…) pomaga uzyskać wewnętrzną pewność, że także w chaosie wszystko ma swoje miejsce.

Książka zawiera dokładne opisy poszczególnych pozycji powitania słońca i powitania księżyca. Podręczne i porządne wydanie doskonale sprawdzi się w domowej praktyce. Ponieważ w podejściu Kathariny Middendorf ważna jest intencja, z jaką się ćwiczy, książka zawiera sugestie, ku czemu kierować swą świadomość podczas poszczególnych ćwiczeń. Szczegółowo omówione są także możliwości wykonania asan w zależności od naszej kondycji fizycznej i możliwości ruchowych (ciąża, problemy z kręgosłupem, nadciśnienie tętnicze etc.)

joga-slonca-i-ksiezyca

Opracowanie i cytaty na podstawie: Katharina Middendorf „Joga słońca i księżyca”, Kostrzyn 2015.

Katharina Middendorf to niemiecka nauczycielka jogi. W wieku 30 lat porzuciła pracę dyrektor kreatywnej i zamieszkała w Indiach, gdzie poznawała klasyczną hatha jogę. Powitanie księżyca była dla niej odkryciem, które pozwoliło jej odzyskać równowagę po latach spędzonych według idei „wyżej-szybciej-dalej”.