15 głęboko relaksujących piosenek na stres, złość i zmęczenie

muzyka relaksacyjna

Muzyka to słońce, które można mieć niezależnie od pogody. Najbardziej relaksujące piosenki na świecie redukują groźny dla zdrowia stres nawet o 65%. Łagodna muzyka pomaga przenieść się w medytacyjny stan bez wysiłku. Uspokaja tętno i oddech. Przywraca zaburzoną równowagę ciała i duszy.

Jeśli potrzebujesz wyciszenia a spacer na łonie natury jest akurat niemożliwy, jeśli nie możesz zasnąć lub potrzebujesz spokojnego tła do pracy – posłuchaj muzyki, która ukoi Twoją duszę i serce. Moja propozycja to 15 piosenek różnych gatunków, które pochodzą z całego świata (m.in.: Brazylia, Korea Płd., Węgry, Mali).

15 uzdrawiających piosenek na obniżenie stresu i wewnętrzne ukojenie

Piosenki z poniższej listy pomagają się odstresować i wyciszyć. Oczywiście nie działają z tą samą mocą absolutnie na wszystkich – to kwestie indywidualne. Ale większość z nich może relaksować bardziej niż masaż czy spacer. Ponieważ mogą działać usypiająco lepiej nie słuchać ich podczas prowadzenia samochodu.

 1. Marconi Union „Weightless – To najbardziej relaksująca piosenka na świecie. Według brytyjskich naukowców redukuje stres o 65%. Przy tworzeniu tego utworu, muzycy współpracowali z terapeutami dźwięku a ich celem było stworzenie piosenki, która wpływa na zmniejszenie tętna oraz poziomu kortyzolu. „Weightless” zaczyna się od rytmu 60 uderzeń na minutę, później zwalnia do 50, co naturalnie przekłada się na zmniejszenie ciśnienia krwi i łagodzi uczucie złości. Kompozycja powoduje, ze mózg „wyłącza się” a my czujemy się bezpiecznie i radośnie. Końcowe niskie dźwięki podobne do buddyjskich mantr pomagają wprowadzić w stan transu.
 2. The Song of Butterfly – Węgierski muzyk o szamańskim głosie Istvan Sky oraz gitarzysta Estas Tonne, twórca muzyki relaksacyjnej Pablo Arellano oraz Indrė Kuliešiūtė stworzyli wspólnie niesamowicie kojący utwór, który jak na swoją niszowość, w serwisie youtube ma już ponad 7 milionów odtworzeń.
 3. Estas Tonne i Dimitri Artemenko „Divine Smile„- Podróżujący po świecie Estas Tonne tworzy muzykę, która trafia prosto do serca. Jego kompozycje i improwizacje na gitarę klasyczną można porównać do pełnego zachwytu wpatrywania się w niebo. W utworze „Divine Smile” towarzyszą mu przepiękne skrzypce Dimitriego Artemenki. Polecam nagrania Estasa Tonne z ulicznych koncertów, udostępnionych w sieci, gdzie widać pełne spokoju i radości twarze słuchających jak w utworze „The Song of Golden Dragon” albo „Between fire and water„.
 4. Yiruma „River flows in you – Utwór południowokoreańskiego pianisty i kompozytora podbija serca publiczności na całym świecie.
 5. Joe Hisaishi „The Sixth Station – Muzyka tworzona na potrzeby filmów ze Studia Ghibli sprawdza się u mnie w pracy przy komputerze. Relaksujące działanie to zasługa klasycznych instrumentów: pianina czy wiolonczeli. Kompozycje od lat tworzy głównie Joe Hisaishi. Polecam całe playlisty takie jak Ghibli Piano Collection. Moim ulubionym utworem jest „The Sixth Station” z filmu „Spirited Away”.
 6. Quatro Cântaros „Mataji – As Mães Sagradas– Quatro Cântaros cechuje mocno duchowy repertuar. „Matadźi – Święta Matka” przywołuje postacie hinduskiej Lakszmi, Oszun czczoną przez plemię Joruba oraz buddyjską Guanyin. Utwór to polifoniczny quodlibet, gdzie zapożyczane melodie (m.in. słynna mantra „om mani padme hum”) wprowadzane są w różnych głosach kompozycji.
 7. Bandgladesh „Hung Drum @ Amsterdam 2015”– Dźwięk jednego z najmłodszych instrumentów na świecie porusza duszę. Wiele osób zakochuje się w hung drum od pierwszego usłyszenia. Marzę, by samej grać na tym kosmicznym bębnie (wygląda jak UFO) ale jego kupno jest bardzo trudne. Bandgladesh to jeden z mich ulubionych zespołów, który w swym repertuarze stale wykorzystuje hung drum.
 8. Rokia TraoréWanita – To tytułowa piosenka z jednego z pierwszych albumów wokalistki. Wanita to wyimaginowana osoba wewnątrz nas, która dodaje nam odwagi, wtedy, gdy najbardziej jej potrzebujemy. Piosenka śpiewana jest w rodzimym języku bambara.
 9. Ben Leinbach „Cerulean– Utwór multiinstrumentalisty i kompozytora Bena Leinbacha wykorzystała Shiva Rea na płycie „Yoga Trance Dance”.
 10. Enya „Caribbean Blue– Trudno wyobrazić sobie zestawienie najbardziej relaksującej muzyki, bez tej artystki. Równie kojąco, co słynne „Caribbean Blue” działa „Watermark”.
 11. Surorile Osoianu „Trece-un nouras pe sus” – Śliczna pieśń rumuńska z Besarabii o obłoczku na niebie w wykonaniu pochodzących z Mołdawii sióstr Osoianu.
 12. Siergiej Starostin „ГЛУБОКО” („Deep”) – Siergiej Starostin to kluczowa postać na rosyjskiej scenie folkowej i etnicznej. Na flecie gra Siergiej Klevenskiy.
 13. Peia „Machi – Piosenka opowiada o uzdrawiającej, kobiecej mocy Ziemi i Księżyca. „Machi” czyli „Uzdrowicielka” to modlitwa, której tekst głosi: „Machi Ma uzdrawia, troszczy się i śpiewa mi kołysankę. A ja nie płaczę, po prostu śpiewam, śpiewam Twoją piosenkę Matko Ziemio”.
 14. Lodovico Eunadi „Primavera – Włoski kompozytor znany jest przede wszystkim ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Nietykalni”. Primavera to utwór dokładnie taki jak wiosna, pełen melancholijnego, zimnego wiatru i radosnego słońca.
 15. Erik Satie „Gymnopédie No.1 – Słynny francuski kompozytor i pianista z przełomu wieków Erik Satie tworzył muzykę, która miała stanowić tło dla codziennego życia silnie działając na nastrój człowieka.