Noworoczna Shimenawa: Pożegnaj przeszłość i zacznij nowe

Shimenawa to rytuał zamknięcia przeszłości, który pozwala pożegnać to, co nam już w życiu nie służy i rozpocząć nowe 

Każdy, kto planuje i chce osiągać swoje cele, wie, że aby było to możliwe trzeba przede wszystkim pogodzić się z przeszłością. Jeśli macie w swoim życiu sprawy, które czekają na zamknięcie… Jeśli czujecie, że coś Wam już mocno nie służy, chcecie wrócić do świata z nową energią, zachęcam was do sięgnięcia po mądrość zawartą w japońskiej tradycji shimenawa. Tworzenie noworocznych łańcuchów shimenawa, jak i związana z nimi legenda pomagają przejść rytuał pożegnania tak, by zrobić w swoim życiu miejsce na nowe i ochronić to, co mamy najcenniejsze.

Niezamknięte sprawy z przeszłości potrafią latami ciągnąć się prawie za każdym z nas. To bardzo trudne zamknąć za sobą bolesne okresy, które najłagodniej można nazwać mianem „byciem w czarnej d…”. Taki trudny czas zdarzył się nawet samej bogini Amaterasu! Nie wierzycie? Posłuchajcie….

Legenda o zamknięciu w jaskini Amaterasu – japońskiej bogini słońca  

Pewnego dnia, porywczy brat Amaterasu, bóg wiatru, chcąc zrobić żart ze swojej siostry, śmiertelnie ją przeraził. Przerażona bogini uciekła do jaskini, tym samym sprowadzając na świat mrok i nieurodzaj. Cały świat szukał rozwiązania, jak sprowadzić ją z powrotem. Na boginię przygotowano zasadzkę. Przed wejściem do jaskini zorganizowano zabawę, która przykuła uwagę Amaterasu. „Dlaczego świat bawi się i tańczy, skoro spowity jest w mroku i ciemnościach?” – zastanawiała się bogini. Wychyliła się więc zza głazu zastawiającego wejście do jej kryjówki, z pytaniem o powód ogólnej radości. Odpowiedziano jej, że świat cieszy się, bo przybyła bogini potężniejsza od Amaterasu. Zaciekawiona bogini wychyliła się, ale ujrzała tylko swoje własne odbicie w lustrze. Wtedy wyciągnięto ją z jaskini i bardzo szybko zapieczętowano wejście sznurem ze słomy ryżowej. Ciemność ustąpiła i promienie Amaterasu znów rozjaśniły cały świat.

Noworoczny zwyczaj wyplatania łańcuchów shimenawa

Tyle legenda. Na pamiątkę tego wydarzenia, Japończycy wyplatają słomiane sznury i co roku, w okolicach Nowego Roku wieszają je na drzwiach swoich domów. Shimenawa czyli sznury ze słomy ryżowej, chronią przed wpływem złej energii, skupiając ją w sobie. Łańcuchy te można także spotkać w świętych miejscach takich jak shintoistyczne chramy czy święte drzewa. Plecie się je także z okazji rozpoczęcia nowej budowy i otacza nimi całe domostwa. Shimenawa to dosłownie zamykająca lina. Jej powieszenie jest symbolicznym odcięciem się od przeszłości. Shimenawy mają chronić przed złem. Ponieważ skupiają złą energię w sobie, co roku, lub z okazji świąt tworzy się nowe sznury.

Powieszenie shimenawy oznacza, że święta praca oczyszczania i pożegnania została wykonana i że jesteśmy gotowi na nowe

Historia Amaterasu pokazuje, że w życiu każdego przychodzi czas, na wycofanie, schowanie się w wewnętrznej jaskini i z mierzenie z tym, co trudne. Powody bywają różne: żal, urazy, zranienia, zdrady, lęki. Do jaskini udajemy się, by się schronić, pozbyć ciężarów i nabrać sił. Tym, co woła nas z powrotem jest życie – zabawa, taniec i radość.

Zostawmy w jaskini to, co nam nie służy: stare rany, niespełnione marzenia i użyjmy shimenawy, by ochronić siebie i wrócić do świata ze zdwojoną mocą. Jaskinia to nie tylko miejsce, gdzie zostawiamy nasz ból, ale to także miejsce, w którym się chronimy i regenerujemy. Nie spędzajmy w jaskini całego życia. Nowy Rok to dobry moment, by wrócić.

Powrót Amaterasu to powrót słońca, na które czeka cały świat

Jest jeszcze jeden aspekt legendy o Ametarasu, który bardzo cenię. Powrót Ametarasu, to powrót wyczekiwanego słońca. Wierzę, że każdy ma talent, na który czeka cała reszta świata. Wierzę, że każdy ma w sobie słońce, które czasem, z powodu żalu, bólu, lęków i nieświadomości chowa przed światem. Aby pokazać ten skarb światu trzeba umieć go ochronić, trzeba postawić symboliczną barierę – shimanawę, która oddziela nas od tego, co nam już nie służy i chroni to, co mamy najcenniejsze.